آزمایشگاه محاسبات سریع (HPCL)

 آزمایشگاه محاسبات سریع (HPCL)

معرفی آزمایشگاه

با توجه به اهمیت موضوع شبیه سازی رایانه ­ای در امر طراحی و تحلیل سامانه ­های مهندسی، ارتقای آزمایشگاه پردازش موازی به آزمایشگاه محاسبات سریع در سال 1388 انجام پذیرفت. با تأسیس این آزمایشگاه، دستیابی به سرعت محاسبات 5/1 ترافلاپس امکانپذیر گردید.

محورهای اصلی فعالیت و توانمندی‌ها

·      ارائه خدمات مشاوره­ای در زمینه طراحی، نصب، راه ­اندازی و نگهداری کلاستر مطابق نیازهای موسسات تحقیقاتی و شرکت­های صنعتی با پشتوانه دانش فنی مدیریت آزمایشگاه

·         شبیه سازی و تحلیل سیستم­های مهندسی مرتبط با صنایع نظامی ­و غیرنظامی، هوافضا ...

·         اجاره کلی و یا جزئی توان آزمایشگاه به کاربران در قالب خدمات روزانه، هفتگی و ماهانه

·         امکان استفاده از ظرفیت آزمایشگاه از طریق شبکه به صورت Remote Login  

امکانات و تجهیزات

·      سخت ­افزاری : سیستم موجود از نوع Server type می ­باشد و ترکیب­بندی آن به صورت Rack mount است. توان محاسباتی آن 5/1 ترافلاپس متشکل از شانزده عدد Server به عنوان گره ­های محاسباتی و یک عدد Server به عنوان گره سرپرست  و در مجموع 132 پردازنده موازی می­باشد.

·      نرم­افزاری : بر اساس تقاضاهای دریافتی، طیف وسیعی از نرم­افزارهای محاسباتی روی مجموعه کلاستر­ نصب شده است. این نرم ­افزارها مشتمل بر نرم­ افزارهای مدل­سازی، تحلیل اجزای محدود، تحلیلCFD، تولید شبکه محاسباتی، تحلیل عددی و کنترل، انواع سیمولینک­های مهندسی، کتابخانه تبادل اطلاعات، کامپایلرهای زبان­های مختلف برنامه­نویسی و ... می­باشد.

سرپرست آزمایشگاه

دکتر مسعود دربندی

 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus