پالایشگاه نفت آبادان

عنوان پروژه اجرایی:

امکان‏ سنجی و ارائه راهکار جهت تغییر شرایط کاری دیگ‏ های بخار واحد مرکزی تولید بخار پالایشگاه به‏ همراه حفظ بازدهی و متناسب با محدودیت‏ های واحدهای مصرف‏ کننده پایین‏ دست

 

             
      

Image result for ‫پالایشگاه آبادان‬‎

 

 

شرح پروژه:

طرح قابل اجرا برای کاهش دما و فشار بخار سوپرهیت بویلرهای نیروگاه آبادان ارایه شد. در این پروژه سوپرهیترها و شیرکنترل مسیر آب تغذیه بویلر باز طراحی شده است. هم اکنون فشار و دمای بخار سوپرهیت بویلرها بالاتر از حد مجاز تجهیزات پایین دست (اولین مصرف کننده: توربین بخار بکاررفته در توربوکمپرسور واحد کت کراکینگ) است. بنابراین به اجبار با استفاده از ترفندهایی، فشار و دمای بخار در این تجهیزات کاهش می یابد. به هرحال، در عمل هدر رفت انرژی وجود خواهد داشت. طرح اجرایی حاضر، راندما بویلر را حفظ می­کند. دو شرکت گروه صنعتی اسوه ایران و شرکت صنایع آذراب برای اجرای طرح مذکور اعلام آمادگی کردند.

در این طرح نرخ تولید بخار ثابت می­ماند و دما و فشار بخار خروجی حفظ می­شود و راندمان حرارتی بویلر (LHV based) در حدود 92% است. با اجرای طرح حاضر راندمان در حدود 0.2% بهبود می­یابد. همچنین طرح حاضر، باعث کاهش فشار و دما در منبع تامین بخار (یعنی خود بویلر) می­شود. لذا، هدررفت انرژی بخار رخ نمی­دهد که اینها ازجمله دستاوردهای اجرایی پروژه می باشند.

همچنین پروژه منجر به تدوین دانش فنی انجام محاسبات مصرف سوخت و راندمان بویلر، محاسبات فشار و دما در طول مسیر آب و بخار، محاسبات فشار و دما در طول مسیر دود، محاسبات گردش طبیعی آب در لوله ‏های بویلر شده است.

در این پروژه از نرم افزار تخصصی فلوئنت برای شبیه سازی جریان آشفته احتراقی در داخل محفظه احتراق بویلرهای پالایشگاه آبادان در لودهای مختلف کاری بویلر استفاده گردیده است و نرم‌افزار تخصصی Boiler توسان در مرکز توسعه سامانه‌های نوین انرژی جهت طراحی بیسیک بویلر توسعه داده شده است.

 

 

 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus